Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahi


Estetik cerrahi tıbbın alt basamaklarından birisidir. Estetik cerrahinin amacı hastaların dış görünüşlerine müdahale etmektir. Estetik cerrahinin uygulama alanları giderek artmaktadır. İnsanlar tarafından da bu tür oprasyonlar sıklıkla tercih edilmektedir. Estetik cerrahinin bir çok alt basamağı vardır. Bu alt basamakların her biri farklı bir bölge ile ilgilenmektedir.

 

Estetik Cerrahi Nedir?

Estetik cerrahi, genel olarak yalnızca bu isimle bilinse de, rekonstüktif cerrahi, mikro cerrahi, el cerrahisi, yanık tedavisi ya da kraniyofasiyal cerrahi içerisinde yer alan dallardır.

Rekonstrüktif olarak adlandırılan cerrahi yöntem ile vücut uzuvlarına müdahale edilmektedir. Örnek verecek olursak, yapışık parmak, yanıklar ya da çeşitli uzuv kopmaları bu cerrahi dal içerisinde yer almaktadır.

Kozmetik cerrahi olarak adlandırılan operasyonlar ise vücudun dış görünüşünü iyileştitrmek ve hastanın istediği vücuda ulaşmasını sağlamak amacı ile yapılan ameliyatlardır. Burada yapılan işlemlerin temel amacı hastanın estetik kaygılarını gidermektir. 

Plastik cerrahi olarak adlandırılan işlemler ise, tüm bu alanları içerisinde barındırmaktadır. Plastik cerrahlar estetik operasyonları yapan doktorlar olmaktadır. Estetik operasyonlar sadece güzellik amacıyla da yapılmamaktadır. Örneğin burunda bir et olması ve hastanın nefes alamaması durumunda da estetik operasyonlar uygulanmaktadır. 

Plastik cerrahi bir çok alanda operasyon yapmaktadır. Bu operasyonların adları ve uygulanış şekilleri değişebilmektedir. Hastanın ihtiyacına göre en doğru yöntemlere karar verilmektedir. Bu noktada en çok uygulanan estetik operasyonlar;

 

Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı)

Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı, en çok tercih edilen estetik cerrahi operasyonları arasında yer almaktadır. Bu operasyon ile burun küçültme ya da büyültme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun haricinde burun kemeri alma, burun ucu kaldırma ve inceltme, burun tabanı daraltma ya da burun delikleri küçültme gibi işlemler de rinoplasti olarak adlandırılır. Tüm bu estetik görünüm dışında nefes alma problemlerinin de önüne geçilebilmektedir.

Memede Estetik Operasyonlar

Estetik operasyonlar arasında en sık yapılanlardan birisi de Meme estetiğidir. Memede yapılacak olan estetik cerrahi işlemlerde ise meme büyütme, küçültme, dikleştirme ya da asimetrik düzeltmeler yapılabilmektedir. Erkeklerde ise ortaya çıkabilecek meme büyümesi problemleri de, liposuction ya da cerrahi işlemler ile çözüm bulabilmektedir.

Liposuction (Liposakşın)

Liposuction, vücut içerisinde yer alan fazla yağların aspiritör ve kanüller sayesinde çıkarılması işlemleri olarak söylenebilir. Zayıflama uygulamalarından birisi olarak değil, bir vücut şekillendirme operasyonu olarak tanımlanabilir. Deri yapısının uygun olması durumunda, her bölgeye uygulanma avantajı da vardır.

Karın Germe Ameliyatı

Aşırı kilo kayıpları ve doğum gibi durumlardan sonrasında karın bölgesi içerisinde oluşabilecek sarma ya da gevşeme işlemlerinin düzeltilmesi karın germe ameliyatları ile gerçekleştirilmektedir. Bunun haricinde yağ fazlalığının olma durumunda da liposuction ile beraber işlem yapılabilir. Bu işlemler kaslar sıkılaştırılarak, sarkmış deri ve yağ fazlalıklarının gerçekleştirilmesi ile olur. Bu sayede karın bölgesinin sıkı ve düz bir görünüm sağlanmasına yardımcı olur.

Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)

Yaşlanma ya da diğer tüm genetik etkenlere bağlı olarak göz alt ve üst kısımlarında çeşitli yorgunluk belirtisi gibi kırışıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu tür değişikliklerin ortadan kaldırılması için ise kullanılan yöntemler arasında blefaroplasti yani göz kapağı estetiği yer almaktadır. Göz torbaları içerisinde yer alan yağ dokusunun alımı, sarkan deri ya da kas dokularının çıkarılarak bireyin daha genç bir görünüm sağlaması hedeflenir. Bu operasyon, kaş kaldırma ile beraber yapıldığı takdirde ise, sonuçlar çok daha belirgin ve kalıcı bir hal alabilmektedir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı

Kaşların uç kısımlarının kaldırılması, bireye daha estetik ve de çekici görüntü kazandırmasından ötürü çokça tercih edilmektedir.  Ayrıca kaş kaldırma operasyonları, saç içinden yapılmasından ötürü de, herhangi bir iz bırakmamaktadır.

Yüz Germe Operasyonu

Yüz germe operasyonlarının genel olarak uygulanışına bakacak olursak; kulağın ön kısmından saç içine doğru bir kesi açılarak fazla olan deri çıkarılır ve kırışık halde olan yüzün gerilmesi sağlanır. 

Yüze ve Dudağa Yağ Enjeksiyonu

Yaşlanma ve çeşitli etkenler sebebi ile cilt altındaki yağ dokuları her geçen gün azalmakta ve aşağıya doğru yer değiştirmektedir. Bu yağlar, hastanın vücudunun başka bir kısmından alınarak, yüze enjekte edilir ve cilt altı dokular desteklenerek güçlendirilir. Tek başına  ya da diğer ameliyatlar ile uygulanabilmektedir. Nakledilen yağ dokularının ortalama yüzde 30 ila 40’ı ömür boyu kalmaktadır.

Kulak Estetiği Operasyonu

Oldukça fazla rastlanan doğumlar kulaklardaki deformitelerin başında genel olarak kepçe kulak bulunmaktadır. Genel olarak en doğrusu ise, çocukların okula başlamadan önceki dönem içerisinde yapılmasıdır. Ancak erişkin dönem içerisinde yapılmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.  Ameliyat kesiklerinin kulağın arka kısmından yapılmasından ötürü, herhangi bir yara izi görülmemektedir.

Çene Elmacık Kemiği Ameliyatları

Çene ve elmacık kemiği yüzün görüntüsünü etkileyen en önemli noktalardır. Bu noktaların keskin bir hattı olmalıdır. Bu noktada fazla yağlanma, yaşlılığın etkisi ile oluşan sarkma ve benzeri durumlar kötü bir görüntüye ve bu keskinliğin ortadan kalkmasına sebep olur. Çene ve elmacık kemiği ameliyatları ile bu kötü görüntü giderilir. 

Bacak Estetiği

Bacaklar insanın vücudunu tamamlayan uzuvlardır. Bu noktada bacaklarda yaşanan sarkma durumu veya bacaklar arasındaki çarpıklıklar sorun yaratmaktadır. Bacak estetiği ile bu tür sorunlar giderilmektedir. Hastaların isteğine ve beklentisine göre bacakların tekrar şekillendirilmesi mümkün olmaktadır.

Genital Bölge Estetik Cerrahisi

Cinsel yaşamın çok daha mutlu bir şekilde sağlanması amacı ile genital bölgede yapılacak estetikler oldukça önem teşkil etmektedir. Sarkmış küçük dudakların daha küçük hale getirilmesi, gevşeyen  büyük dudakların yağ enjeksiyonları ile doldurularak desteklenmesi ve vajinanın daha dar bir hale getirilmesi mümkündür.